Agrowow.pl - Maszyny Rolnicze

Najlepsze włóki i brony polowe w Polsce. Sprawdź naszą ofertę na brony ciężkie, 3,4,5,6 i 7-metrowe. Więcej informacji o włókach polowo-łąkowych znajdziesz na dole strony. 

Brona łąkowa / włóka polowa

 

Bronowanie jest popularnym zabiegiem płytkiej uprawy, mającym na celu rozbicie nierówności, wyrównanie powierzchni, i napowietrzenie gleby. Pozwala na ekologiczną walkę ze wschodzącymi chwastami, usunięcie kretowin, umożliwia skuteczne nawożenie.

Zabieg włókowania to najpłycej działająca uprawka doprawiająca rolę, wykonywana za pomocą włóki, polegająca na jej ciągnięciu po powierzchni pola. Wyrównuje powierzchnię gleby, kruszy powstające zimą zaskorupienie, ugniata glebę, niszczy drobne kiełkujące chwasty, ale także wyczesuje obumarłe ździebła z trawnika, dzięki czemu poprawia jego wygląd estetyczny, jak i późniejszy wzrost. Włókowanie możemy przeprowadzać również na boiskach, w parkach, gdy chcemy poprawić jakość trawnika , dzięki dotlenieniu wiosną ziemi.

Wyróżniamy między innymi takie rodzaje bron i włók :

  • Brona chwastownik przeznaczona jest do:
  • bronowania użytków zielonych ,
  • wygrabiania darni i niwelowania kretowisk,
  • pielęgnacji pól uprawnych ,
  • niszczenia chwastów i skorupy glebowej.

Jej zastosowanie w odpowiednim momencie , pozwoli na szybką eliminację chwastów z uprawy, bo już przy przejeździe jednokierunkowy 2 do 3 razy jest w stanie wyeliminować chwasty w 100% . Przy pierwszym przejeździe broną chwastownik, straty w uprawach oscylują  między 2-3% uprawy.

  • Włóka polowa znana również jako włóka łąkowa równa kretowiny i powierzchnię gleby, kruszy powstające zimą zaskorupienie, ugniata glebę, niszczy drobne kiełkujące chwasty. Włóka 4m5 m czy włóka 6m tak samo wyrówna darń, zniszczy zamszenie i umożliwi natlenienie górnych warstw gleby, co sprzyja korzystnie późniejszym uprawom.
  • Włóka hydrauliczna - jej włókowanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym na łąkach pastwiskach polegającym na wyrównaniu kretowisk, co pozwala nam na zachowanie kosiarek bez zniszczeń.
  • Włóka łąkowo-polowa lub włóka siatkowa czy jeszcze inaczej zwana włóka rolnicza, jest to  ta sama maszyna wykorzystywana zarówno na łąkach i pastwiskach jak i na polu.
  • Dla użytkowników bardziej wymagających lepsza będzie włóka łąkowa, gdzie jest rama ocynkowana, której nie trzeba konserwować, a po skończonej pracy wystarczy tylko umyć.
  • Brona łąkowa z chwastownikiem, to brona dosyć nowa, która powstała na przestrzeni kilku ostatnich lat.  Brona ta, dzięki dodatkowemu chwastownikowi  jeszcze lepiej wyczyści darń i spulchni ziemię.
  • Elementem roboczym bron jak i spulchniaczy chwastowników są to zęby drutowe – sprężyste z regulacją wysokości pracy, zainstalowane w 3-4 rzędach.

    W zależności od rodzaju uprawy będziemy mieli do czynienia z maszynami, które wykonują różne prace. Ich  ogólna koncepcja budowy jest podobna, ale szczegóły konstrukcyjne desygnują je do zupełnie innych zadań. Zwracając uwagę np. na masywności ramy, możemy podzielić na brony lekkie i brony ciężkie

   


 

     Brona polowa - na co zwrócić uwagę ?

Brona / włóka jest to jedna z najmniej skomplikowanych maszyn rolniczych, to jednak jej zbudowanie nie należy do najprostszych .

Najważniejszym elementem włóki/ brony jest rama, w których zamontowane są pola robocze.
Rama ta, powinna być  wykonana z odpowiedniej grubości kątowników, profili.

Dzięki technologicznie wykonanym spawom, wygiętych profesjonalnie na giętarkach elementom jest trwała . Jednak głównym elementem roboczym brony jest żeliwny lub stalowy ząb .
Zęby żeliwne stosowane w większości włók polowych, zaś stalowe zęby stosuje się przy produkcji bron polowo – zębowych.

Dzięki dbałości o szczegóły elementy te produkowane są w wysokiej jakości i wytrzymałości, by  zabieg włókowania był jak najbardziej zoptymalizować czas pracy, a zarazem poprawić jej efektywność.

Szerokość bon jak i włók wacha się od 1,5m do 8m, jednak najczęściej używane zostają brony o szerokościach 3,5,6 i 7 metrów.
Zważywszy na fakt, iż  po drogach publicznych można poruszać się wyłącznie z maszynami o maksymalnej szerokości 3 m. Szersze brony składają się z kilku pól , ręcznie lub hydraulicznie.

Najszersza produkowana brona w Polsce jest to brona hydrauliczna, mierząca 9 metrów i ważąca 850 kg.

Podczas wyboru do pielęgnacji swoich ziem, pamiętajcie o podstawowej zasadzie, mianowicie :

„ Im lżejsza ziemia, tym lżejsza brona”. Zastosowanie tej zasady, z pewnością ułatwi wybór jak i jakość pracy.

Na wszystkie dodatkowe pytania odpowiedzą nasi specjaliści .Zapraszamy do zakupów na agrowow.pl ! 

Filtruj
 
 
Sortuj
Wyczyść
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl